Kary za filmowanie dronem – wywiad
Bez wątpienia filmowanie dronami z dnia na dzień zyskuje na popularności. Nagrywanie z wysokości jest bardzo atrakcyjne, a nauka obsługi bezzałogowca nie jest trudna. Jednakże przed przystąpieniem do używania drona należy zapoznać się z regulacjami prawnymi, które nakładają ograniczenia w tym zakresie, a także kary za filmowanie dronem. Niewielu użytkowników dronów ma bowiem świadomość, iż nieprzemyślane użycie drona oraz publikacja nagrania z drona może skończyć się nawet karą pozbawienia wolności do lat 3. Z uwagi na powyższe, gorąco zachęcam do lektury wywiadu, który udzieliłem dla portalu Monday News. W artykule poruszam m.in. na następujące zagadnienia:
- Czy do nagrywania dronem musimy posiadać licencję?
- W jakich miejscach korzystanie z drona jest zabronione?
- Jak nagrywać, aby nie złamać przepisów?
- Jakie są kary za filmowanie dronem?
Poniżej prezentuję Państwu fragment wywiadu:
– Trzeba też wiedzieć o tym, że podglądanie kogoś za pomocą latającego obiektu może stanowić naruszenie przepisów karnych – uzupełnia ekspert.
Chodzi o art. 190a kodeksu karnego, odnoszący się do uporczywego nękania, ale też o wzbudzanie poczucia zagrożenia lub istotne naruszanie prywatności. Za jego złamanie grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Sfilmowana osoba ma również prawo oskarżyć operatora drona o złośliwe niepokojenie na podstawie art. 107 kodeksu wykroczeń. Wówczas sprawca może otrzymać nawet 1500 zł grzywny. Natomiast zgodnie z art. 51 kodeksu wykroczeń sterujący dronem może trafić do aresztu.
Cały wywiad można przeczytać na łamach portalu Forbes.pl TUTAJ.
****
Jeżeli uważasz, że wpis zawiera przydatne informacje dla użytkowników dronów, udostępnij go innym. Jeżeli natomiast chcesz uzyskać pomoc prawną w związku używaniem drona, napisz do mnie na k.wasilewski@adwokatwasilewski.pl lub zadzwoń: 503 070 837.
Przeczytałem wywiad z linku i znalazłem tam taki tekst dotyczący dronów poniżej 0.6kg :
„Takie drony nie mogą latać nad ulicami, ludźmi i samochodami. Należy ich używać wyłącznie poza miastami”
Czy jest Pan pewien takiej interpretacji przepisów?
Rozumiem, że latanie 2m nad ruchliwa ulicą jest zabronione na zasadzie wyjątku o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz o niezakłucaniu porządku publicznego, ale zakazu lotów nad ulicami moim zdaniem nie ma bo nie ma też zakazu lotów „nad miastem” dla tak małych maszyn. Strefy R nad miastami zostały zniesione w 2016r.
Odległość od ludzi i mienia w poziomie nie jest ustalona (nie jest podana – ale domyslnie musi byc niezerowa)
Co jednak z przelotem nad miastem i panoramą krajobrazu miejskiego z wysokości na przykład 50m?
Lecąc nie zakłucającamy ruchu ani nie przeszkadzajamy nikomu a siłą rzeczy przecina sie kilka ulic i lata sie nad domami?
Z tego co czytałem na inych portalach dronami o masie do 0,6 kg można w mieście latać z zachowaniem szczególnej ostrozności.
Dzień dobry,
bardzo dziękuje za zadane pytanie. Fragment wywiadu na który się Pan powołuje został zgłoszony przeze mnie do poprawki przez autora artykułu. Niestety nie została moja prośba nadal wysłuchana. Zgadzam się z Panem, że dronami o masie do 0,6 kg można w mieście latać z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Pozdrawiam serdecznie,
Kamil Wasilewski