Czy można zestrzelić drona?

Kamil Wasilewski27 lipca 20176 komentarzy

W USA nie można zestrzelić drona

Chyba każdy miłośnik drona słyszał historię Pana Merideth, lat 47, który mieszka w Hillview w Kentucky i lubi strzelać do dronów.  Kiedy bezzałogowy samolot unosił się nad jego domem, gdzie obok w ogródku opala się jego nastoletnia córka, Pan William wyciągnął karabin i zestrzelił drona. Sprawa znalazła swój finał w sądzie. Jej wynika jeszcze nie jest znany. Nasuwa się, zatem pytanie czy można zestrzelić drona w Polsce? Jeżeli tak to, w jakich okolicznościach?

Naruszenie prawa posiadania nieruchomości przez drona

Latając dronem nad posiadłością sąsiada możemy zgodnie z treścią art. 342 kodeksu cywilnego narazić się z jego strony na zarzut samowolnego naruszenia jego prawa do posiadania nieruchomości.  Naruszeniem posiadania jest wkroczenie przez jakikolwiek podmiot w sferę faktycznego władztwa nad rzeczą sprawowanego przez posiadacza w taki sposób, że władztwo to nie może być sprawowane przez posiadacza w dotychczasowym zakresie. Przełóżmy to na język nieprawniczy:)

Częste przeloty drona nad nieruchomością na dość niskiej wysokości moim zdaniem można uznać za samowolne naruszenie posiadania. Nie będzie już takim naruszeniem latanie dronem na dużych wysokościach.  Niestety trudno określić w metrach te wysokości. Zgodnie z przepisami prawa nie ma jasno sprecyzowanej granicy w tym zakresie. Naruszeniem posiadania będzie też niezależnie od wysokości dłuższe „zawiśnięcie dronem” nad nieruchomością sąsiada.

Co w takim przypadku może zrobić właściciel nieruchomości? Czy może zestrzelić drona?

Zgodnie z treścią art. 343 § 1 kodeksu cywilnego sąsiad może zastosować obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania. Obrona konieczna, jak wynika z jej nazwy, musi być dostosowana do stopnia zagrożenia posiadania. W związku z tym nie możemy uszkodzić lub zniszczyć drona, a tym bardziej do niego strzelać. W zamian za to można zagrozić operatorowi drona wezwaniem odpowiednich służb, jeżeli natychmiast nie opuści Naszej nieruchomości.  Ostatnio wiele również uwagi poświęca się urządzeniom zakłócającym łączność z dronem, jednakże posługiwanie się nimi grozić może odpowiedzialnością karną  z art. 208 prawa telekomunikacyjnego. Zgodnie z tym przepisem jeżeli ktoś bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych. Natomiast czyni to w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zatem odradzam korzystanie z tego typu urządzeń do walki z dronami.

Teoretycznie można wyobrazić sobie taką sytuację, że nad Naszą nieruchomości lata dron wyposażony w broń i zaczyna strzelać do Nas. Wówczas zgodnie z zasadą obrony koniecznej dopuszczalne byłoby zestrzelić drona. Wydaję się jednak, że taka sytuacja jest mało prawdopodobna.

Odpowiedzialność karna za zestrzelenie drona

Podejmując walkę z dronami musimy pamiętać o tym, aby nie odpowiadać karnie za uszkodzenie maszyny.  Zgodnie bowiem z treścią art. 124 § 1 kodeksu wykroczeń kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia (obecnie 500 zł), podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli zniszczmy drona, który kosztuje ponad 501 zł to popełnimy przestępstwo z art. 288 § 1 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Warto także wspomnieć, że powyższe przepisy i ograniczenia nie dotyczą służb specjalnych. Zgodnie z nową ustawą  z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych służby specjalne w określonych sytuacjach mają prawo zestrzelić drona. 

Ps. Powyższe informacje są oczywiście dla tych co posiadają wymagane  przepisami prawa zezwolenie na posiadanie broni. Jeżeli takiego pozwolenia nie posiadasz i zaczniesz strzelać do drona to popełnisz przestępstwo z art. 263 § 2 kodeksu karnego. Zgodnie z jego treścią  „Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”  Zatem dwa razy zastanów się czy warto strzelać do drona.

****

Podobał ci się ten wpis? Udostępnij go innym. Jeżeli natomiast chcesz uzyskać pomoc prawną w związku używaniem drona napisz do mnie na  k.wasilewski@adwokatwasilewski.pl lub zadzwoń: 503 070 837.

 

Kamil Wasilewski

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną: at 503 070 837 lub k.wasilewski@adwokatwasilewski.pl

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

TakaPrawda Marzec 23, 2018 o 13:00

Zastrzelić nie można ale np przypadkiem trafić kijem który rzuciłem mojemu psu lub piłką którą bawiłem się z dziećmi, już tak. Ewentualnie Twój Dron może wpaść na Mój bumerang/latawiec, wtedy Ty płacisz za zniszczenie mojej własności.

Odpowiedz

Kamil Wasilewski Kwiecień 9, 2018 o 21:18

Dzień dobry,
dziękuję za komentarz. Bardzo ciekawe przykłady.
Pozdrawiam,
Kamil Wasilewski

Odpowiedz

Marek Czerwiec 27, 2018 o 13:40

tu z tym kijem to będzie lipa i bumerangiem bo dron nagra zdarzenie 🙂

Odpowiedz

Wieslaw Sierpień 6, 2018 o 14:05

Można oblać przypadkiem wodą podczas podlewania ogródka. Albo przypadkiem trafić rykoszetem z legalnie posiadanej wiatrówki/asg/procy.

Odpowiedz

Mirek Kwiecień 26, 2019 o 06:42

Polewanie/trafienie wodą drona wiszącego na wysokości blisko 50 m uważam za wyczyn godny występu w „Mam talent” 😀

Odpowiedz

zipov Maj 14, 2019 o 12:57

Mogą się przyczepić że nie strzelałeś w miejsce wyposażone w kulochwyt ple ple ple.

Dziwi mnie jak mam zgłosić operatorowi drona żeby wy****dalał, gdzie mam go niby szukać?
Telepatycznie?

Służby zanim dojadą dron zniknie, więc to też raczej odpada.

Co robić jak żyć.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Kamil Wasilewski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Kamil Wasilewski z siedzibą w Plewiskach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@adwokatwasilewski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: