Czy można filmować lub fotografować za pomocą drona inne osoby?

Kamil Wasilewski30 maja 2017Komentarze (0)

W ostatnich wpisach wspominałem Tobie o szerokich możliwościach zastosowania drona.  Jak pamiętasz za pomocą drona można filmować albo fotografować inne osoby. Czy zdobyte w ten sposób materiały możemy później legalnie wykorzystać?

Nie wiem czy wiesz, ale wizerunek innej osoby jest to dobro osobiste, które podlega ochronie prawnej. Rozpowszechnianie takiego wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.

Zezwolenia takiego natomiast nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

  1. osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
  2. osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Oznacza to zatem, że jeżeli zamierzasz rozpowszechniać wykonane za pomocą drona filmik lub zdjęcie z udziałem osób na nim utrwalonych, musisz posiadać ich zgodę na rozpowszechnienie tego filmiku lub zdjęcia.  Ewentualnie można publikować (rozpowszechniać) film lub zdjęcie z innymi osobami, jeśli tej osobie zapłacono wynagrodzenie za zgodę rozpowszechnienia materiału z jej wizerunkiem.

Reasumując za pomocą drona można filmować albo fotografować inne osoby. Jednakże, jeżeli nie posiadasz zgody tych osób lub nie zapłaciłeś im wynagrodzenia za zgodę, nie możesz rozpowszechniać oraz publikować filmików lub zdjęć z ich udziałem. Wyjątek stanowi filmik lub zdjęcie osoby powszechnie znanej, jeżeli  wykonano je w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych oraz osoby, która stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza masowa.

A co grozi użytkownikom drona w przypadku kiedy taki filmik lub zdjęcie zostało rozpowszechnione niezgodnie z prawem? Temu tematowi poświęcę następny artykuł:)

*****

Podobał ci się ten wpis? Udostępnij go innym. Jeżeli natomiast chcesz uzyskać pomoc prawną w związku używaniem drona napisz do mnie na  k.wasilewski@adwokatwasilewski.pl lub zadzwoń: 503 070 837.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Kamil Wasilewski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Kamil Wasilewski z siedzibą w Plewiskach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@adwokatwasilewski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: